Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Aktualne wydanie

IMPACT Plus, czyli nowe możliwości tablicy

30-04-2021 Autor: Dariusz Nowak

Monitor interaktywny Clevertouch IMPACT Plus ”65 może stać się idealnym narzędziem nie tylko w procesie edukacji, ale i do zarządzania szkołą. Stanowi cenne wyposażenie zarówno w klasie, jak i w pokoju nauczycielskim.

 

Pandemia niestety nas nie opuszcza, ale edukacja nie może stać w miejscu. Kiedy wrócimy do naszych klas i spotkamy się z uczniami, nie będzie już tak jak kiedyś. Grono pedagogiczne, dyrekcja i uczniowie znacznie podnieśli swoje kompetencje w zakresie technologii informacyjnej i komunikacji. Przyczyny zewnętrzne, wynikające z wprowadzenia ujednoliconych platform edukacyjnych, jak Office 365, czy też wewnętrzne – chęć samorozwoju i poznania nowoczesnych technologii, które sprzyjają procesowi edukacji – spowodowały znaczny wzrost umiejętności. W procesie kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii ważne jest, aby nie zarzucić ucznia wszystkimi znanymi nauczycielowi nowinkami technologicznymi, ale dostosować narzędzie do zadania. Wektor doświadczenia i umiejętności, które nabyliśmy w czasie e-nauczania i które świetnie sprawdziły się w czasie pandemii, należy skierować we właściwą stronę. Warto użyć do tego odpowiednich narzędzi.

Maszyna wielozadaniowa

Pracę z tablicą ułatwi szereg dostępnych aplikacji przydatnych do prowadzenia lekcji i komunikacji.Clevertouch IMPACT Plus to monitor dotykowy, którego natywna rozdzielczość wynosi 4K UHD (3840 × 2160) w formacie 16:9. Hartowane szkło zapewnia dużą odporność na uszkodzenia. Sprzęt nie posiada wbudowanej kamery, mamy jednak możliwość podłączenia urządzenia zewnętrznego i ustawienia go według własnych potrzeb. IMPACT Plus zawiera dwa wbudowane porty USB-C. Pierwszy z nich umożliwia połączenie jednym kablem dźwięku, obrazu i dotyku, a drugi dodatkowo pozwala jednocześnie ładować urządzenie. Poza tym w monitorze znajdziemy po trzy gniazda USB 2.0, USB 3.0 i HDMI IN, gniazdo HDMI OUT, wyjście VGA, gniazdo OPS, Bluetooth oraz wejście DisplayPort. Warto wspomnieć o możliwościach audio – dwa głośniki o mocy 15 watów wraz z subwooferem Super Wide Sound bez problemu wypełnią klasę dźwiękiem. Jeśli to nie wystarcza, mamy do dyspozycji wejścia audio in i audio out z kablem ze złączem mini Jack 3,5 mm w zestawie, co pozwoli podłączyć dodatkowe głośniki do monitora. Dla wymagających dostępne jest złącze S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface Format) umożliwiające praktycznie bezstratny przekaz dźwięku przez kabel optyczny. W panelu znajdziemy także port LAN, który pozwoli na podłączenie monitora do sieci. Ponadto wersja PLUS wyposażona jest w punkt dostępowy WAP, by wydzielić własną sieć internetową – hot spot WiFi. Wszystkie gniazda są podpisane i umieszczone w tylnej części monitora z dostępem bocznym, dzięki czemu bez problemu podepniemy wszystkie urządzenia, nawet jeśli urządzenie wisi na ścianie. Z prawej strony monitora znajduje się wejście na kabel zasilający oraz przełącznik odcinający dopływ prądu do urządzenia. Z przodu nie znajdziemy przycisków szybkiego dostępu i włącznika (ten zlokalizowany jest pod spodem, w prawej dolnej części monitora) – umieszczono tam czujnik ruchu, który wyłączy monitor, gdy nikogo nie będzie np. w klasie, oraz wbudowany czujnik NFC, który po przyłożeniu karty pozwala użytkownikowi natychmiast zalogować się do swojego profilu. Monitor możemy zawiesić na ścianie albo ustawić go na specjalnym stojaku. Na stronie producenta mamy spory wybór mocowań – jest to akcesorium dodatkowe o wartości 2348,07 zł. Producent wyposażył użytkownika w szeroki zestaw dodatków: kabel HDMI, kabel USB (A-B), kabel USB-C, kabel zasilający, kabel audio 3,5 mm, pilota, który bardzo dobrze sprawdza się, gdy w czasie lekcji jesteśmy oddaleni od monitora, pisak podwójnego zastosowania, podręcznik użytkownika oraz pięć kart zbliżeniowych NFC.

 

Plusy dla edukacji
Prezentacje, filmy i zdjęcia wyświetlane będą bez konieczności wpinania pendrive’a, zgrywania plików itp.
 IMPACT Plus wyposażony jest w szereg wewnętrznych aplikacji, których nie trzeba osobno instalować. Są dostępne bezpośrednio po uruchomieniu, w myśl zasady „włącz i pracuj”. Świetną funkcją monitora jest interaktywna tablica Whiteboard. Narzędzie wyposażone jest w wiele opcji umożliwiających pracę zarówno nauczycielowi matematyki, jak i historii. Nie trzeba podłączać komputera czy wgrywać specjalnego oprogramowania, wystarczy włączyć i jesteśmy gotowi do pracy. Whiteboard pozwala nam zdefiniować kolor tablicy, na której pracujemy, oraz kolor pisaka. Mamy też możliwość wyboru czterech różnych rodzajów przyborów piśmienniczych oraz dostosowania ich grubości do potrzeb. Interfejs jest przyjazny dla użytkownika i intuicyjny. Dostępne są także przygotowane przez producenta wzory, np. kratek, trzech linii czy pięciolinii. To gratka np. dla nauczycieli WF, którzy mogą przeprowadzić lekcje na przygotowanych liniach boiska do siatkówki czy piłki nożnej.

Jeśli nasze notatki nie mieszczą się na jednej tablicy, możemy spokojnie dodawać kolejne, dzięki dedykowanym przyciskom ze strzałkami wyświetlanymi w prawym dolnym rogu ekranu. System pozwala na przełączanie się między tablicami, więc możemy swobodnie wracać do wcześniejszych części lekcji. Zapis w wersji roboczej oprogramowania pozwala w dowolnej chwili edytować ich treść, gdyż nie jest to wyeksportowany jpg, ale w pełni edytowalny plik. Jeśli chodzi o eksport i zapis naszego pliku, mamy do dyspozycji formaty img, pdf, svg czy też iwb (Interactive Whiteboard Format). Poza tym naszą notatkę możemy wysłać na e-mail bądź wygenerować kod QR, po zeskanowaniu którego uczniowie pobiorą naszą notatkę bezpośrednio na swój telefon lub tablet. Warunkiem jest bycie zalogowanym w tej samej sieci LAN. Nauczyciele matematyki mogą skorzystać z dostępnych w Whiteboard figur geometrycznych, zarówno w 2D,
jak i 3D, oraz funkcji rozpoznawania zapisu liczb oraz wzorów z pisma ręcznego (pisząc na tablicy) i zmiany na czytelniejszą wersję komputerową wraz z możliwością dokonywania obliczeń przez system. Dzięki technologii Super Glide Touch pisanie na monitorze dotykowym jest płynne jak pisanie na tablicy – nie mamy tutaj żadnych opóźnień. Urządzenie automatycznie rozpoznaje rodzaj dotyku, czy jest to pisak, gest dłoni, czy palec. Nie musimy dokonywać zmian ustawień w czasie prowadzonej lekcji.

Kolejny plus dla edukacji to możliwość zainstalowania bez dodatkowych opłat aplikacji Clevershare, która pozwala udostępniać obrazy, wideo i dźwięki bezpośrednio na ekranie Clevertouch i podłączyć nawet do 50 urządzeń, co wystarczy, aby każdy uczeń widział na swoim telefonie to, co dzieje się na ekranie monitora. Clevershare można pobrać na telefon, tablet, iPhone, iPad i komputer (z systemem Windows albo Mac) i połączyć się natychmiast, wpisując kod wyświetlany na ekranie Clevertouch. Dzięki zdalnemu zarządzaniu urządzeniami (MDM) i bezprzewodowym aktualizacjom (OTA) nowe wersje oprogramowania, aplikacji i systemu są kontrolowane zdalnie przez dział IT, pozostawiając nauczycielom czas na skoncentrowanie się na nauczaniu, a nie rozwiązywaniu problemów.

Wygodna administracja

Monitor Clevertouch może również ułatwić zadania związane z zarządzaniem szkołą dzięki aplikacji CleverMessage, która zmienia monitor do nauki w narzędzie komunikacji. Aplikacja pozwala w sposób zdalny publikować wiadomości, alerty i inne ważne informacje dla uczniów, pracowników, gości itp. Tworząc konto na stronie sedaolive.com i dodając nasz monitor, który posiada indywidualnie generowany kod, otrzymujemy dostęp do szeregu możliwości zarządzania wiadomościami, prezentacjami czy alertami. Po wprowadzeniu szkolnych monitorów do systemu mamy możliwość zarządzania nimi bezpośrednio lub każdym z osobna z poziomu biurka. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy jeden monitor jest w pokoju nauczycielskim, a drugi w pokoju wuefistów. Jeśli chcemy przekazać nauczycielom informację o zmianach w grafiku, wystarczy wgrać plik graficzny, tekst czy prezentację do systemu, by wyświetliła się na ekranach urządzeń. W ten sam sposób można przesyłać komunikaty o ewakuacji czy ewentualnych zagrożeniach. To świetne rozwiązanie dla zarządzania i edukacji. Prezentacje, filmy i zdjęcia wyświetlane będą bez konieczności wpinania pendrive’a i zgrywania plików itp. – wszystko dzieje się przez internet, co jest niesamowicie ważne, biorąc pod uwagę obecną sytuację funkcjonowania szkół.

Dokumentacja urządzenia – niezbyt obszerna – jest dostępna w języku angielskim, ale po uruchomieniu monitora można ustawić polskie menu. Obsługa jest dość intuicyjna i nie wymaga wielu godzin dokształcania i uczenia się. Ekipa, która dostarcza urządzenie, przeprowadza jego montaż oraz pierwsze uruchomienie, zapoznaje użytkownika z najważniejszymi opcjami monitora oraz konfiguruje np. sieć tak, aby użytkownik mógł się zająć jedynie nauczaniem i korzystaniem z urządzenia. Dla osób, które chcą dograć np. dodatkowe aplikacje w formacie apk, dostępne są systemy MDM i OTA, dzięki którym zrobią to zdalnie. System ułatwia też pracę administratorom szkół, którzy mogą przejąć kontrolę nad funkcjami monitora, by uaktualnić oprogramowanie lub rozwiązać problemy z działaniem systemu bez konieczności odwiedzania każdej klasy z osobna.

 

Ocena

Podsumowując: Clevertouch IMPACT Plus ”65 jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla szkół. Jego cena (10 379,00 zł brutto bez stojaka) może okazać się zaporowa dla większości polskich szkół publicznych. Jednak monitor z taką liczbą złączy, 20 ciągłymi punktami dotyku, rozdzielczością 32 768 x 32 768 pikseli i możliwością sterowania nim przez internet jest wart swej ceny. Nie trzeba kupować od razu kilku sztuk. Już posiadanie jednego egzemplarza usprawni pracę szkoły, zwiększając jej ofertę oraz możliwości.

 

Producent wyposażył użytkownika w szeroki zestaw dodatków, m.in. pisak podwójnego zastosowania.

 

nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie oraz informatyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 34 w Radomiu. W pracy z uczniami stara się łączyć nowoczesne technologie z elementami tradycyjnego nauczania. Z zamiłowania fotograf oraz grafik komputerowy.

« Powrót

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Informacje o cookies © 2019 PRESSCOM Sp. z o.o.