Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Aktualne wydanie

Programy dla nauczycieli oraz społeczność Microsoft Innovative Educator Expert

18-12-2017 Autor: Karolina Antkowiak

W dobie szybko rozwijającego się świata edukacja jest bardzo ważna. Aby ją ułatwić, różne firmy wymyślają coraz to nowe inicjatywy, dzięki którym kształcenie staje się przyjemniejsze. Firma Microsoft bardzo szeroko zainteresowała się edukacją, rozwijając zainteresowania i umiejętności najważniejszych „klientów”, jakimi są nauczyciele.

 

Do kogo kierowany jest portal Microsoft Educator Community?

 

Bezpłatna platforma udostępniona edukatorom z całego świata – Microsoft Educator Community (MEC) zrzesza nauczycieli, edukatorów, a także osoby bezpośrednio związane ze szkolnictwem z całego świata, umożliwiając nawiązanie znajomości i wzajemną współpracę, odnalezienie ciekawych kursów online, zasobów tematycznych i lekcji. Można także wybrać się na wirtualne wycieczki oraz zdobywać odznaki i certyfikaty.

 

Na tej spersonalizowanej platformie można samemu poszerzać wiedzę oraz się dokształcać. W świecie, w którym ciągle poznajemy nowe jutro, czas jest bardzo cenny i zawsze nam go brakuje. Tu z pomocą przychodzi firma Microsoft, oferując kursy i szkolenia, do których można przystąpić w najbardziej odpowiednim momencie, bez konieczności wyjścia z domu.

 

Społeczność Microsoft Innovative Educator Expert oraz konferencja E2 | Education Exchange wyzwaniem dla każdego nauczyciela

 

- Bycie MIEE ułatwia mi wszystko – mówi Łukasz Gierek, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu. – Mam na myśli szeroko pojętą wymianę doświadczeń z innymi nauczycielami, nie tylko z Polski. W szkole pracuję od ponad 10 lat i przez ten cały czas nie wyobrażałem sobie, że nawiązanie kontaktów z nauczycielami z innych krajów jest takie łatwe. Najlepsi, najaktywniejsi MIEE raz w roku mają okazję uczestniczyć w międzynarodowej konferencji E2 | Education Exchange, gdzie spotykają się nauczyciele z całego świata. Co roku taka konferencja odbywa się w innym mieście, w innym kraju. Ostatnia odbywała się w Toronto w Kanadzie, uczestniczyło w niej ponad 240 nauczycieli z ponad 80 krajów. Polska delegacja liczyła cztery osoby – trzech nauczycieli i opiekun z oddziału Microsoft Polska. Taka konferencja to czas intensywnej pracy, jest na niej mnóstwo warsztatów i wykładów. Najbliższa – E2 | Education Exchange – zorganizowana zostanie w Singapurze. Polską społeczność MIEE będą reprezentować Oktawia Gorzeńska, Karolina Antkowiak i Dawid Łasiński. Portal education.microsoft.com i grupa na portalu Facebook dają ogromne możliwości. Pytanie brzmi tylko: Czy dobrze się je wykorzysta? Myślę, że swoją szansę zaczynam wykorzystywać – mówi Łukasz Gierek, nauczyciel posiadający tytuł MIEE.

 

Jak widać, angażowanie się w społeczność MIEE to ogromna szansa dla każdego nauczyciela, edukatora, a także wiele korzyści dla uczniów.

 

STEM – a co to takiego?

 

Skrót STEM od angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Mathematics to idea mająca na celu łączenie wiedzy z różnych dziedzin, umożliwiając rozwijanie u dzieci i młodzieży twórczego myślenia oraz ułatwiając lepsze zrozumienie otaczającego nas świata. Na zajęciach z kodowania z wykorzystaniem takich urządzeń jak Micro:bit możemy łączyć elementy technologii (Technology), inżynierii (Engineering) czy matematyki (Mathematics). Czasami również można wpleść zagadnienia z nauk przyrodniczych (Science).

 

Od kilku lat nauczyciele wraz z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu biorą udział w światowej inicjatywie Godzina Kodowania (code.org), organizowanej m.in. przez firmę Microsoft. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem platformy online. Od stycznia 2017 r. tamtejsza szkoła została wyposażona w zestawy do nauki programowania o nazwie Micro:bit, promowane przez BBC. Te niewielkie urządzenia wyposażone w kilka ciekawych rozwiązań wykorzystywane są w ramach zajęć z programowania. Dzięki platformie Microsoft MakeCode (makecode.com) uczniowie mogą pisać kod z wykorzystaniem interfejsu graficznego lub/i za pomocą składni języka JavaScript. Dobrym pomysłem było dołączenie do platformy projektów, które są inspiracją do poszukiwania pomysłów na zajęcia. Przykładem projektu STEM jest wykonanie instalacji sygnalizatora ulicznego.

 

- Microsoft MakeCode oferuje szereg narzędzi, które są wsparciem dla nauczyciela i ucznia w trudnym procesie nauczania algorytmiki i programowania. Osobiście na lekcjach wykorzystywałam popularną grę Minecraft. Czas spędzony na planowaniu kolejnych budowli to pozytywny bodziec dla ucznia. Polecam i zachęcam do korzystania na lekcjach z platformy – mówi Edyta Zielińska, MIEE i nauczycielka w ZST w Radomiu.

 

- BBC Micro:bit rozwija kreatywność oraz logiczne myślenie u uczniów. Narzędzie to potwierdza, że nauka programowania nie musi być trudna. Z punktu widzenia nauczyciela Micro:bit umożliwia zdobycie nowych umiejętności – zauważa Michał Czarnecki, MIEE i nauczyciel w ZST w Radomiu.

 

- Od jakiegoś czasu chciałem umożliwić uczniom samodzielną pracę nad skomplikowanymi projektami budowanymi z wykorzystaniem prostych narzędzi, by mogli sami decydować o kształcie robota, użytych materiałach. Dawno temu oglądałem z zafascynowaniem programy Adama Słodowego „Do it yourself”. DIY to dzisiaj bardzo popularne hobby. Gdy w marcu tego roku, dzięki zaproszeniu firmy Microsoft, brałem udział w konferencji Education Exchange w Toronto, miałem przyjemność zobaczyć efekty pracy Microsoft Garage – ludzi, którzy za pomocą prostych narzędzi za kilka dolarów tworzą fantastyczne projekty. Postanowiłem tego spróbować. W tej chwili wraz z uczniami kończymy projekty anemometru i robotycznej dłoni. Dzięki gotowym scenariuszom lekcji ze strony Hacking STEM Lessons & Hands-On-Activities (bit.ly/2drQIMC) moi uczniowie, współpracując oraz ucząc się na własnych błędach, zbudowali wiatromierz i dłoń, która emuluje zachowanie ludzkiej. Koszty materiałów są naprawdę niewielkie, a frajda ogromna – podsumowuje Sławomir Baturo, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi, Microsoft Innovative Educator Expert.

 

Pogadanki przez internet i nie tylko – dlaczego nie!

 

Program Skype in the Classroom oferuje nauczycielom i uczniom mnóstwo możliwości.

 

- W programie Microsoft Innovative Educator Expert uczestniczę od listopada 2016 r. – opowiada Paweł Stawski, nauczyciel z Zespołu Szkół w Izabelinie, Microsoft Innovative Educator Expert oraz fan lekcji ze Skype. – Do tej pory udało mi się połączyć z 24 krajami w trakcie 137 sesji. Program Skype in the Classroom umożliwia łączenie się z klasami i prelegentami na całym świecie na różne sposoby. Można prowadzić Lekcję Skype, w trakcie której klasa z klasą rozmawiają na dowolny temat. Podczas Mystery Skype nauczyciele nie zdradzają lokalizacji klasy, z którą się łączą, a uczniowie mają to odgadnąć. Lekcja ta łączy geografię, język obcy i wiedzę o społeczeństwie. Istnieje możliwość Wirtualnych wycieczek – muzea i instytucje kulturalne na całym świecie oferują możliwość zwiedzenia tych miejsc z przewodnikiem. Przykłady: Muzeum Techniki w Nowym Jorku, Muzeum Aleksandryjskie w Egipcie, farma rolnicza w Kenii, Muzeum w Perth w Australii. Czwarty zasób – Prelegenci – to eksperci z najróżniejszych krajów i dziedzin. W zależności od potrzeb można wyszukać na stronie education.microsoft.com właściwego specjalistę. Skype umożliwia łączenie ze szkołami ze wszystkich kontynentów. Uczniowie poprzez zadawanie pytań rówieśnikom poznają ich kulturę oraz stają się bardziej otwarci – zauważa Paweł Stawski.

 

Kto by pomyślał, że rozmowy przez Skype’a będą tak fascynujące. Poznawanie zakątków naszego globu bez wychodzenia z klasy i drogich wyjazdów to coś, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, a teraz stało się rzeczywistością.

 

Minecraft – gra dla każdego, małego i dużego!

 

- Minecraft to fenomen ostatnich lat w cyfrowym świecie. Szybko ewoluował od gry do systemu, którego wszystkich zastosowań jeszcze nie udało się zdefiniować. To nie tylko rozrywka, lecz również profesjonalne zastosowania inżynieryjne oraz metoda terapii osób dotkniętych autyzmem. Specjalna wersja Minecraft: Education Edition przeznaczona dla szkół różni się od wersji konsumenckiej szeregiem udogodnień dla nauczyciela. Poprzez dodatek Code Builder można uczyć programowania w Minecraft: Education Edition. Na stronie education.minecraft.net funkcjonuje niezwykle aktywna społeczność nauczycieli, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Firma Microsoft, podobnie jak w przypadku innych swoich produktów, wprowadziła całą serię szkoleń online dla nauczycieli, po odbyciu których każdy uczestnik otrzymuje certyfikat – opowiada Norbert Frańczuk, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 w Kołobrzegu, Microsoft Innovative Educator Expert. – Kreatywność nauczycieli pracujących z Minecraftem jest wielka, a liczba pomysłów na przeprowadzanie zajęć – nieskończona. Dzięki grze możemy wykonywać obliczenia, zaczynając od ilości potrzebnego surowca do budowy domu, kończąc na obliczeniach objętości brył. Na geografii zaczynamy od prostych obserwacji polegających na spacerze po danym biomie i wynotowaniu szaty roślinnej, kończymy na analizie geologicznej całych obszarów. Na języku polskim uczniów klas młodszych można poprosić o zilustrowanie właśnie przeczytanej lektury, poprzez zbudowanie świata przedstawionego – mówi Norbert Frańczuk. Jeżeli Twoja szkoła kupiła lub kupi urządzenia z Windows 10 Home, Windows 10 Pro lub Windows 10 S w okresie od 2 maja 2017 do 31 stycznia 2018, jest uprawniona do otrzymania rocznej bezpłatnej subskrypcji Minecraft: Education Edition (na użytkownika). Szczegóły na stronie: aka.ms/MinecraftPromocja.

 

Bo wszystko zależy tak naprawdę tylko od nas

 

Office 365 to zestaw aplikacji do pracy nie tylko w szkole, a ich wykorzystanie najbardziej obrazują wypowiedzi osób z niej korzystających. Kilka z nich przedstawią nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach – szkoły wyróżnionej tytułem Microsoft Showcase School. – Dzięki zajęciom wykorzystującym notacje historyczne i materiały filmowe, programom Class Notebook i OneNote Online, warsztatom, prezentacjom multimedialnym i grom dydaktycznym prowadzonym z wykorzystaniem bogatego materiału źródłowego i fotograficznego uczniowie w atrakcyjnej i przystępnej formie poznają historię. Program OneNote jest łatwy w użytkowaniu i nie narzuca określonego sposobu pracy. Jest zintegrowanym składnikiem pakietu Microsoft Office, który ułatwia wydajniejsze i skuteczniejsze zbieranie, organizowanie, znajdowanie oraz udostępnianie notatek i informacji – mówi Ewa Kacprzak. – Office 365 posiada wiele narzędzi, które świetnie sprawdzają się w szkolnictwie. Dla nauczycieli i uczniów ten zestaw aplikacji stanowi wsparcie w procesie nauczania i przyswajania wiedzy – dodaje Edyta Żegnałek. – Uczniowie w grupach mogą w czasie rzeczywistym zdalnie pracować na jednym dokumencie. Nauczyciel może na bieżąco monitorować ich pracę i udzielać wskazówek bez potrzeby wielokrotnego wysyłania dokumentu w postaci załącznika – kontynuuje Agnieszka Kędziora. – Doskonałym narzędziem do pracy grupowej, tworzenia raportów i arkuszy jest Excel, gdzie online każdy uczestnik grupy ma podgląd danych wpisanych przez innego uczestnika. Office 365 to świetne narzędzie – podsumowuje Iwona Pańta. Wszystkie wypowiadające się osoby posiadają tytuł Microsoft Innovative Educator Expert.

 

To przykłady tylko kilku wypowiedzi nauczycieli z jednej ze szkół korzystających z aplikacji dostępnych w usłudze Office 365. W całej Polsce są ich tysiące, a na całym świecie – miliony. Kto jeszcze nie korzysta z Office 365, dużo traci, a więc do dzieła, bo warto. Plan Office 365 Education jest rozwiązaniem bezpłatnym dla edukacji.

 

W dobie szybko rozwijającego się świata i technologii zapotrzebowanie na aplikacje wspomagające nauczycieli to bardzo ważna rzecz. Firma Microsoft dostarcza coraz nowszych rozwiązań, aby jak najlepiej usprawnić proces dydaktyczny i nie tylko. Nowatorskie rozwiązania firmy Microsoft znacznie ułatwiają naukę i sprawiają, że staje się ona przyjemniejsza. Kreatywni nauczyciele z pasją, tacy jak moi rozmówcy, wykorzystują najnowsze rozwiązania, aby pokazać uczniom, że nauka może być łatwiejsza. Zaszczepione od najmłodszych lat zamiłowanie do nauki i rozwijania własnych umiejętności zaowocuje w przyszłości.

 

Karolina Antkowiak – nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, Microsoft Innovative Educator Expert

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Informacje o cookies © 2019 PRESSCOM Sp. z o.o.